Mid Season Player Rankings

These rankings are compiled of players that I have seen and evaluated, stats and rosters taken from MHSAA teams on MaxPreps or opinions from Coaches and contributors around the state. A lot of the tougher selections just strictly came down to who I would want on my team or if I was a Coach on the next level who I would take if I had the chance to sign one. I do know that size rules in high school basketball but a big guy is no good if he don’t have the little guy to get the ball down the court to him.

2017

  1. Nikolas Weatherspoon 6-2 G Velma Jackson
  2. Jarkel Joiner 6-1 G Oxford
  3. Brandon Mills 6-9 F/C Mendenhall
  4. Ty Jones 6-6 G Pontotoc
  5. KeyShawn Feazell 6-8 F/C Lawrence County
  6. Troymain Crosby 6-4 G/F Laurel
  7. Galin Smith 6-9 C Clinton
  8. Chayton York 5-9 PG Neshoba Central
  9. Jitaurious Gordon 6-1 G Horn Lake
  10. T.J. Ben 6-3 SG Neshoba Central
  11. Robert Boyd 6-0 G Holmes County Central
  12. Dewayne Cox 6-1 G Ripley
  13. Travion Jones 6-1 G/F Wilkinson County
  14. Jerrez Porter 6-6 G/F Clinton
  15. Ledarrius “LA” Brewer 6-4 G/F Meridian
  16. Ladavius Draine 6-4 G/F Calhoun City
  17. Elijah “Eli” Powell 6-4 F West Tallahatchie
  18. Terryonte Thomas 6-4 G New Hope
  19. Tirus Smith 6-9 F/C Petal
  20. Jesse Little 6-10 F Starkville
  21. Zarkeichious Martin 6-3 G McComb
  22. Winford Ross Jr 6-6 F/C Madison St. Joseph Catholic
  23. Kassim Nicholson 6-6 G Callaway
  24. Roti Ware 6-1 G Morton
  25. John Knight 6-2 PG Callaway
  26. LaRaymond Spivery 6-1 G George County
  27. Gus Nave 6-0 PG Kemper County
  28. Dwayne Pendleton 6-1 G/F Enterprise Lincoln
  29. Lemmie Howard 6-8 F/C Humphreys County
  30. Matt Dale 6-6 F/C Kemper County
  31. Felix Hayes 6-2 G/F Baldwyn
  32. Dyllan Taylor 6-0 G Pelahatchie
  33. Caleb McCalmon 6-4 G Tishomingo County
  34. Eric Thornton 6-2 G/F Murrah
  35. Willie Logan 6-6 G/F Northwest Rankin
  36. C.J. Brim 5-11 PG Shannon
  37. Javius “Jay” Malone 5-11 PG Meridian
  38. Larry Griffin 6-5 F Natchez
  39. Dykelius “Pooh Bear” Grandberry 5-7 PG Clarksdale
  40. Ty McDonald 6-3 SG East Union
  41. Anthony Davis Jr 5-9 PG Shaw
  42. Tavion “TK” Strobridge 6-2 G St. Patrick
  43. Tyjil Hereford 5-7 PG Tupelo
  44. Jonas James II 6-1 PG Murrag
  45. Kendrick Fountain 6-5 G/F Holly Springs
  46. Dan Locke IV 6-4 G/F West Tallahatchie
  47. Kirk Parker 6-5 F/C Vicksburg
  48. JaQuante Bell 6-5 F New Hope
  49. Fred Ramsey-Thompson 6-4 F Biloxi
  50. Avion Graham 6-0 G Byhalia

2018

  1. Robert Woodard 6-6 G Columbus
  2. Dewayne Stewart Jr 6-5 G Riverside
  3. Tyron “Ty” Brewer 6-6 G/F Meridian
  4. DaQuan Smith 6-1 G Holly Springs
  5. Javian Fleming 6-9 F/C Canton
  6. Ladarius Marshall 6-7 F Forest Hill
  7. Bryson Mills 6-5 G Mendenhall
  8. Cameron “Cam” Smith 6-6 G Okolona
  9. DeAnthony Tipler 5-11 G Ashland
  10. Axavius “Tada” Stricklen 5-11 G Corinth
  11. Cornelius Holly 6-4 G/F Coahoma AHS
  12. Tyler Stevenson 6-7 G/F New Hope
  13. Andrew Junkin 7-0 C New Hope
  14. Christian Cain 6-2 G Grenada
  15. Kamarian Williams 6-8 F East Side
  16. Dequarius McCord 6-6 F Gulfport
  17. Galen Smith III 6-9 C Bay
  18. MaDarius Hobson 6-2 G/F Houlka
  19. Jermarcus Jones 6-6 F/C North Panola
  20. Kendricu “Dric” Carlton 6-2 G South Panola
  21. Ladarrius Spears 6-7 C Okolona
  22. Casey “CJ” Smith 5-11 G West Lowndes
  23. Damerius Wash 6-3 SG Canton
  24. Julian Warren 6-0 G Saltillo
  25. Kelton Hall 6-3 G/F Ingomar
  26. Hogan Linzy 6-6 G/F Lafayette
  27. Kenna Bryant 6-3 G/F Forest Hill
  28. Devonte Spears 6-2 G Biggersville
  29. Jay Pickens 6-2 G Ingomar
  30. Charlie Brand 5-9 G East Webster
  31. Maleik Below 6-6 F/C South Pontotoc
  32. Kwatrivs Johnson 6-9 C Greenwood
  33. Terry Coleman 6-4 C Strayhorn
  34. Demarcus Tornes 6-9 C Piney Woods
  35. Gabe Watson 6-0 G Madison St. Joseph Catholic
  36. Jaylon Bailey 5-10 G Okolona
  37. Miles Miller 6-2 PG Meridian
  38. Ryan Black 6-1 G Ocean Springs
  39. Drelon Pittman 6-5 F West Harrison
  40. Keion Cosby 6-4 G/F Coahoma County
  41. Jaylan Wilson 6-1 G Bay
  42. Rodriquez Reaves 5-10 G Ashland
  43. Reginald Bolden 5-8 PG Gentry
  44. Quintiyus Causey 5-8 G Cleveland
  45. Tanarrio Ransburgh 6-2 G Callaway
  46. Alvarez Powell 6-3 G/F Senatobia
  47. Ernest Minton 6-4 F Gentry
  48. Caleb Ducking 6-4 F/C South Delta
  49. Montez Allen 6-5 G/F Lake Cormorant
  50. Denijay Harris 6-6 G/F Columbus

2019

  1. DJ Jefferies 6-7 G Olive Branch
  2. Austin Crowley 6-4 G West Point
  3. Jaylen Forbes 6-3 F Florence
  4. Calvin Temple 6-0 G Olive Branch
  5. Damien Wheaton 6-7 F Bay Springs
  6. Brandon Weatherspoon 6-3 G/F Velma Jackson
  7. Markivus Phillips 6-4 G Coahoma County
  8. Tyrek Chambers 6-4 G Piney Woods
  9. Deonta Jones 5-7 G Strayhorn
  10. Jalon Beene 5-9 G/F Wheeler
  11. Jacorrius Stanfield 5-6 G
  12. Danny Washington 5-9 G Greenville
  13. Kevin Grimes 6-2 G Bay Springs
  14. John Rawls 6-7 F East Marion
  15. Shamar Brown 6-5 F/C Olive Branch
  16. Yorell Phillips 6-3 G/F Newton
  17. Jalon Shephard 6-3 F Newton
  18. Tucker Hill 6-6 SF Tishomingo County
  19. Stephon Isom 6-6 F Lafayette
  20. Vontrell Pringle 6-5 G/F Meridian
  21. Nathan Pickering 6-5 F/C Seminary
  22. Jayden McCorvey 6-4 SF Pascagoula
  23. Trent Bradley 5-5 PG Ingomar
  24. Matthew Ryals 6-5 C Purvis
  25. Traemond Pittman 6-0 PG Meridian

2020

  1. Treylan Smith 6-4 G Petal
  2. Cameron Matthews 6-5 G/F Olive Branch
  3. Matthew Mackey 6-1 G Northwest Rankin
  4. Calvin Banks 6-0 G Kosciusko
  5. Cuwantric Samuel 6-2 PG Callaway
  6. DaShun Berry 6-0 G Houlka
  7. Keondre Montgomery 6-6 G/F Forest Hill
  8. Jeff Blackmon 5-8 PG Ridgeland
  9. Ashton Campbell PG Forrest County AHS
  10. Isaiah Patrick 5-10 G Richton
  11. Deshontin Malone Bruce
  12. Mikey McIntosh 6-4 F Corinth
  13. Alijah Martin 6-2 F North Pike
  14. Caleb McGill 6-3 G/F Seminary
  15. Walker Moreland 5-10 PG New Site
  16. Clayton Stanford 6-2 F Ingomar
  17. Asa Howard 6-1 G Ripley
  18. Riley Hoard 6-4 F/C Jumpertown
  19. Corte Dotson 6-1 McAdams
  20. Jesus Ruedas 5-8 PG Ripley
  21. Tykel Owens 6-0 G Oxford
  22. T.J. Hannah 6-3 PF Saltillo
  23. Khalil Herron 5-11 SF West Jones
  24. Jackson Mills 6-1 G Tupelo Christian Prep
  25. Cade Wilder 6-0 Falkner

2021

  1. Marquis Crosby 5-10 G Seminary
  2. Mitchell Saulsberry 6-5 F/C Potts Camp
  3. Zach Shugars 6-3 F/C Ingomar
  4. Tajrick Randolph SG West Jones
  5. Zion Grizzard Falkner
  6. Cameron Smith Falkner
  7. Trey Keys G Ingomar
  8. Melvin Crawford 5-10 G West Lowndes
  9. Ty Keyes Taylorsville
  10. Josh Ealy PG Morton
  11. William Allen 6-5 C Bogue Chitto
  12. Jaylon Johnson 5-11 G Broad St.
  13. Jarkevious Johnson 5-10 G Broad St.
  14. Kentavious Dixon 5-10 G Leflore County
  15. Thomas Kelly 5-6 G Loyd Star
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s