2020

The following players on these list were either submitted by their Coaches with their info or evaluated by me or a contributor of Magnolia Hoops. Players are listed in alphabetical order. Coaches can also add players by getting in contact with me at the following:

Call or text: 662-231-3649
Email: Magnoliahoops@yahoo.com
Twitter: magnolia_hoops
Instagram: magnoliahoops
Facebook: Magnolia Hoops

Updated Monday December 10, 2018

Check back often for new players to be added.

The following players were rated after being evaluated by me or contributors of Magnolia Hoops. These are subject to change at any moment based on improvements or decline. They are listed in alphabetical order under each star rating. The star rating system will be based on the following potential:

5 Star = No doubt, can’t miss high major plus potential

4 Star = High major potential

3 Star = Mid Major D1 potential

2 Star = Low Major D1 potential

1 Star = JUCO, D2, D3 or NAIA potential

5 Star

Jaemyn Brakefield 6-8 G Huntington Prep (WV) Jackson


4 Star

Matthews, Cameron “Mook” 6-6 F Olive Branch


3 Star

Montgomery, Keondre “Dre” 6-7 G Forest Hill

Okopomo, Emanuel “Ema” 6-10 PF Huntington Prep (WV) Jackson 7-8 wingspan

Smith, Trey 6-4 G Petal


2 Star

Arrington, Damarion 6-5 G Wingfield

Council, Nicholaus 6-0 PG Tara (LA)

Fountain, Derek 6-8 G/F Holly Springs

Gross, Ankerion “Noodle” 6-6 G/F North Panola

Hughes, Randarius 6-6 SG Heidelberg

McClesky, Cooper 6-6 G Caledonia

McGill, Caleb 6-5 F Petal


1 Star

Acker, Eli 6-6 F/C Heritage Academy

Anthony-Roberts, MaKeem 6-0 G Meridian

Ball, Isaiah 5-10 G New Albany

Banks, Calvin 6-0 G/F Kosciusko

Bell, Cori 6-1 G Holly Springs

Berry, Da’Shun Berry 6-0 G Houlka

Bizot, Kenner 6-4 F Wesson

Blackmon, Kylan 6-3 G/F Oxford

Bowman, Jabari 6-6 F/C Warren Central

Brown, Cameron 6-4 G Hattiesburg

Carr, Harrison 5-11 PG Hillcrest Christian

Chest, Kelvin 6-0 G Grace Baptist Academy

Collins, Tycarious 6-5 F/C Charleston

Daniels, Jalen 6-1 G Winona

Dew, DH G Madison-Ridgeland Academy

Frost, Martavious 6-5 G/F Potts Camp

Galmore, Bentavious “Ben” 5-9 PG Coahoma County

Gardner, Graham 6-2 G Nettleton

Gray, Demarcus Gray 6-6 F/C Leake Central

Grimes, Holden 6-6 F Madison Central

Hamilton, Walter 6-7 G/F Potts Camp

Hannah, T.J. 6-5 F/C Saltillo

Hatten, Antwan 6-4 G Laurel

Hoard, Riley 6-4 F Baldwyn

James, Jacob 6-0 G Wheeler

Johnson, Dillon Greenville St. Joseph

Kincaide, Jadarrius “JD” 6-3 SG Coffeeville

Long, Jared G/F Heritage Academy

Malone, Deshontin 6-2 G Bruce

Mays, Calvin 5-9 G Independence

Mays, Jalen 5-10 G Calhoun City

Mills, Jackson 6-0 G/F Tupelo Christian Prep

Mitchell, Josh 6-7 F Tupelo

Montgomery, Jeremiah 6-7 F/C Presbyterian Christian

Moreland, Walker 5-11 SG New Site

Owens, Tykel 6-1 G Oxford

Patrick, Isaiah 6-1 G Richland

Payton, Decorian 6-5 C Center Hill

Putt, Carter 5-11 G Heritage Academy

Rhyan, KaDerious 5-10 G Byers

Ruedas, Jesus 5-9 PG Ripley

Samuel, Cuwandric 6-3 G Callaway

Sanders, Jaylon 6-3 G Southaven

Shettles, Mitchell 6-0 G New Albany

Smith, Bryton 5-10 PG New Site

Stampley, KeDarius “Squirt” 6-2 G Natchez

Steen, Bryan 6-6 F/C Charleston

Stewart, Izik 6-4 F/C Ethel

Tarvin, JaQuevias 6-3 G Brandon

Taylor, Wes 5-11 G Olive Branch

Thompson, Isaiah 6-4 F Amory

Tyes, Ralph 6-0 G Holmes County Central

Vance, JT 6-2 F Union

Walker, Jamarion 6-3 G/F Shaw

Walker, Wenton 6-4 G/F Jackson Academy

Washington, Emon 6-6 G/F Yazoo County

Williams Jr, Thomas 6-4 F/C Coahoma Early College

Wooten, Kavan 6-6 F Senatobia


The remaining players are high level high school players that are definitely worth taking a look at or Magnolia Hoops hasn’t had a chance to see them yet.

Abbey, Tre 5-9 G Hancock

Adams, Sylvester 6-1 G McComb

Agnew, Caleb 6-3 F Saltillo

Akins-Jones, Keiuntae 6-0 SF South Delta

Alexander, Joe 5-9 G Pelahatchie

Allen, Chris 6-3 G/F Clarksdale

Allen, Kevin 6-3 G Puckett

Amso, Keldrick 6-0 G Lake Cormorant

Anders, Jordan 6-3 G/F Perry Central

Anderson, Wesley 5-10 G Pelahatchie

Applewhite, Mario 6-4 G/F Moss Point

Ard, Chandler 5-11 G Gautier

Armstrong, Kendarius 6-2 F Raymond

Armstrong, Kourtland 5-10 PG Pontotoc

Atkins, Lakeswick 6-3 PF West Bolivar

Austin, Kendrick Ruleville

Autry, Cadarrius 6-0 G Holly Springs

Avery, De’Arras 6-6 F Clinton

Bacon, Kenny 6-1 F McLaurin

Baldwin, Ryan F Potts Camp

Ball, Jonathan 6-2 G Hattiesburg

Banks, JaMichael 6-0 SG Leake County

Barnes, Michael Ruleville

Barnes, Rakeem 5-9 G D’Iberville

Barnes, Tony 5-10 G Northeast Jones

Barron, Hunter 6-1 G/F Yazoo County

Bell, Jalani 5-10 G Ridgeland

Bell, Kashden 6-1 G/F Choctaw Central

Bell, Khalil 5-9 G/F Bay

Bellew, Jared 6-1 SF Choctaw County

Blackmon, Jeff 5-10 G Ridgeland

Blair, Mason 6-0 G Smithville

Bobo, Jason 5-10 G Desoto Central

Bolin, Breck Pillow Academy

Bolton, Joshua 6-4 Greene County

Bonds, Conner 6-2 G/F Tishomingo County

Boose, Isaiah 6-0 G Gulfport

Borderlon, Brandon 6-1 SF St. Stanislaus

Bowie, Kenard 6-3 SG Murrah

Branch, Malik 5-8 G J.Z. George

Brister, Jordan 5-7 G Callaway

Brock, Brandon West Harrison

Brothern, Michael 5-9 F West Lincoln

Brunt, Andre 6-0 G St. Martin

Bullock, Mason 5-10 G Pine Grove

Burrage, Karltavius 5-10 PG Northside

Burrell, Brett 6-1 G Bayou Academy

Burrell, Martarious 6-1 PG Yazoo County

Burton, Will 5-10 G East Webster

Bynum, Hunter 5-11 G Ingomar

Bynum, Keshon 5-11 G Houston

Byrd, Freddie 6-0 G Wilkinson County

Byrd, Karlton 6-0 G/F West Lincoln

Byrd, Keshon 6-6 F/C West Lincoln

Caldwell, Nash 6-2 F East Webster

Calhoun, Anthony 5-8 G Greene County

Calhoun, Makael 6-3 G/F Gautier

Callicutt, Sam 5-10 G West Union

Calvin, Jaylon 5-5 G South Delta

Campbell, Ashton 6-0 PG Forrest County

Carter, Phabian Ruleville

Castle, Joseph 6-3 G McLaurin

Christian, Omar 6-0 G Gulfport

Christmas, Jakari 6-3 SG West Bolivar

Cobbins, Omarion 6-2 G/F Kosciusko

Cole, Tracy 5-9 F Kemper County

Coleman, Kendall 5-10 PG Choctaw County

Coleman, Trenton 6-5 G/F Ridgeland

Collins, Davyious 5-8 G Magee

Cooper, Cory 6-5 C MS School for the Deaf

Cooperwood, Dishoune 5-11 PG West Point

Copeland, JaQuan 6-2 F Hazlehurst

Cox, Teyvan 6-3 F Wilkinson County

Coxey, Brian 5-11 SG Smithville

Crosby, Scooter 6-3 SF West Jones

Crumley, Johnathan 6-8 F/C Callaway

Cunningham, James 6-2 SF West Point

Culberson, Vasedrick 5-9 G Louisville

Curry, Elijah Bay

Curry, Jaqwone 6-3 SG Wingfield

Daniels, Colston 6-1 G/F Jefferson Davis County

Daniels, Samaj 6-1 G/F Northside

Darden, Shardenique 5-11 SG Kemper County

Davis, Dantavian 5-9 PG Noxubee County

Davis, Kenthadius 6-2 F West Tallahatchie

Davis, T.J. 5-9 G Charleston

Deese, Jamari 5-10 SG South Jones

Doss, Dontavious 5-10 Okolona

Downs, Keydarius 5-9 G Raymond

Drake, Deon 5-7 PG Gulfport

Drummond, Jayden 6-6 F St. Martin

Dunn, Justin 5’9 PG Wayne County

Eagins, Willie 6-1 G Coahoma Early College

Earls, LeDarrion 5-7 G Wilkinson County

Edwards, AJ 6-0 G Germantown

Edwards, Myles 5-9 PG Riverside

Ellis, Azerious 5-8 PG Meridian

Evans, Christian “Chris” 5-9 G Pisgah

Evans, Corvallis 6-0 G Thrasher

Evetts, Luke 5-10 G Kossuth

Fairman, Adarrius 6-1 F Sumrall

Farve, Dylan 6-1 G Richton

Faulkner, Kedavian 5-6 G Potts Camp

Ferguson, Trey 6-3 C Richton

Finley II, Montrelli 6-1 Shaw

Fitzpatrick, Michael 6-6 F St. Patrick

Fitzsimmons, Carson 6-2 G New Site

Fleming, RJ 6-3 F St. Martin

Foley, Grayson 6-7 PF Madison St. Joseph

Forbes, Emmanuel 6-2 G Grenada

Forbes Jr, Michael 6-3 F Northwest Rankin

Ford, Jatavious “J.T.” 5-6 SG Jefferson Davis County

Franklin Jr, Marcus 6-4 G/F Cleveland Central

Freeman, Tripp 6-4 C Clarkdale

Fulgham, Kayon 5-9 G Pisgah

Fulgham, Ladarius “Duke” 5-11 G Pisgah

Fulton, Reese Carroll Academy

Gadison, Freddie 6-2 G West Bolivar

Galloway, Kyren Bay

Gary, Mason 5-11 G Tupelo

Gentry, Rodshawn 6-2 G/F South Delta

Georgetown, Arness St. Andrews Episcopal

Gibson, Darrian 5-11 G/F Wesson

Gilbert, Kent 6-0 G Oak Grove

Gill, Jeremiah 6-2 G Pearl

Gilliom, Kylan 5-7 G Lafayette

Grady, Keshod 5-10 F Kemper County

Gray, Chrisavian 6-3 Greene County

Green, Morgan 5-8 G Greenville

Green, Wesley 5-10 G Hickory Flat

Haley, EJ 5-8 G Thrasher

Haley, Nathan 6-5 C Houlka

Hargrove, Adavion 5-10 G Winona

Harkey, Micah 6-2 SG St. Martin

Harrell, Jayden 6-0 G Hattiesburg

Hathorn, Koby 6-0 PG Pass Christian

Haynes, Cameran 5-11 G Harrison Central

Heidelberg, Dennis 5-10 SF Northeast Lauderdale

Hersey, Jamario 6-2 G/F Brookhaven

Hicks, Luke 5-9 Sacred Heart

Hinton, Ricky 6-3 SG Northeast Lauderdale

Hobson, Caleb 6-1 G Pontotoc

Holloway, Javan 6-5 F/C Jefferson Davis County

Holly, Keshun 6-5 PF Coahoma County

Holmes, Larry 6-1 PG Callaway

Holmes, Markevious 5-9 PG Coahoma County

Horton, Kedrick 6-2 F/C Mize

Hudson, Nate 6-4 F Gulfport

Hughes, Anthony 5-7 G West Lincoln

Hughes, Latarral 6-0 SG Forest

Hull, Jesse 6-0 G/F Gentry

Hunter, Malik 6-0 G Senatobia

Ingram, Elijah 5-6 G Myrtle

Isom, Gerald 5-9 G Choctaw Central

Ivy, Zay 6-1 F Houston

Jackson, Chauncey 6-2 F Falkner

Jackson, Ian 6-3 F/C Pelahatchie

Jackson, Jaylin 6-3 G McComb

Jackson, Peytin 5-11 PG Vicksburg

James, Phameko 6-3 G/F Hazlehurst

Jobe, Trey 5-10 G Choctaw County

Johnson, Ahmad 6-1 F/C Pelahatchie

Johnson, Cedrick 6-0 SG Strayhorn

Johnson, Da’Nay 6-4 F Richland

Johnson, DeAnthony 6-3 G McComb

Johnson, Dedrick 5-10 G Nettleton

Johnson, Erick 6-3 G/F Port Gibson

Johnson, Jamonte 5-11 G Provine

Johnson, Kesean 6-0 Quitman

Johnson, Kris 6-2 SG Vancleave

Johnson, Skylar 5-10 G Jumpertown

Johnson, Zedrick 6-0 SF Strayhorn

Jones, Alex 6-2 PF MS School for the Deaf

Jones, Canijah 6-6 C North Panola

Jones, Charlie 6-3 F Velma Jackson

Jones, Corey 6-3 F Long Beach

Jones, Jacoryan 5-8 PG Grenada

Jones, Jo’I 6-1 F Northeast Jones

Jones, Nick 6-0 G Pascagoula

Jones, Omar 6-3 G/F Port Gibson

Jordan, Jaden 6-4 PF North Pike

Kesler, Braxton 6-1 SG Saltillo

Keyes, Re’Quan 5-10 G West Jones

Kidd, Nalan 6-1 G Pascagoula

King, Mikel 5-11 PG Harrison Central

Lacy, Marshall 6-3 F Lake Cormorant

Lamberth, Jordan 6-4 F Pass Christian

Lamberth, Josh 6-4 F Pass Christian

Lewis, Chris 6-3 G Hattiesburg

Lewis, FJ 5-7 G Yazoo City

Lewis, Jed 5-8 PG Quitman

Lewis, Lorenzo 5-10 G Clinton

Lewis, Markese West Tallahatchie

Lilly, Zane 5-10 G Neshoba Central

Lindsey, Daylan 6-3 F Bay Springs

Lister, Ean 6-2 F Brandon

Loftin, C.J. Bay

Logan, Tarkevius 6-1 SF Coahoma County

Logan, Quinten 5-10 PG St. Martin

Mackey, Matthew 6-2 G Northwest Rankin

Marion, Quavon “Q” 5-10 G Bruce

Marshall, Jordan 6-1 G Raymond

Martin, Alijah 6-3 G North Pike

Martin, Da’Vonta 6-3 F Caledonia

Mason, Jessie 6-2 G/F South Delta

Mattix, R.L. 5-11 G New Hope

Mays, Eshavious 5-10 PG Kosciusko

McCall, Raesheem 5-9 G Wayne County

McCool, Shaun 6-0 G Terry

McCorvey, Labarrion 6-2 G Pascagoula

McCulley, Jalen 6-2 G/F Hernando

McDonald, Jerod 6-3 G/F West Union

McDonel, Jacquan 6-2 PG McLaurin

McGee, Marquez 5-8 G St. Martin

McKeller, Cade 5-11 G Oxford

McKinley, Tiler 6-0 G Mize

McMillan, Coby 6-2 G Neshoba Central

McMillan, Jacob 6-3 G Neshoba Central

McWilliams, Martavian 6-3 G/F Raymond

Middleton, Jamarcus 6-1 G Holmes County Central

Miller, Fred 6-3 F/C Gautier

Miller, Octavion 6-2 G Smithville

Miller, Reggie 6-2 G Amanda Elzy

Miller, T’Angelo MS School for the Deaf

Miller, Willie 6-2 F Brandon

Miller, Zavier 5-10 PG Kosciusko

Mills, Stephen 5-11 G Loyd Star

Mitchell, James 6-7 Center Hill

Mitchell, Logan 6-0 PF Hatley

Moore, Julian 5-9 G Byers

Moore, Laterrence 6-4 F Northside

Moore, Logan 6-1 G/F Pisgah

Morgan, Jacobian 6-5 G Canton

Morris, Braxton 6-2 PG Center Hill

Morrow, Jackson 5-10 G/F Enterprise-Clarke

Moss, Tanner 6-1 F Tishomingo County

Moten, Davius 6-0 G Lake Cormorant

Muse, JaQuives “Nuk” G Potts Camp

Myers, C.J. 5-3 G East Marion

Myers, Shadeed 6-2 G Horn Lake

Necaise, Cole 6-4 F Hancock

Newson, Demerious 6-0 PG Shaw

Nickson, Manoj 5-11 SG Pontotoc

Norman, Michael 6-4 F/C Wilkinson County

Nunley, Kevon 5-8 G North Panola

O’Guin, Micah 6-4 F East Central

Page, Coleion 5-10 G West Jones

Paige, Bryson 6-3 F Brandon

Parker, John Luke 5-9 G Enterprise-Clarke

Patterson, Tameron 5-9 G Corinth

Payne, Dallas 6-2 F St. Stanislaus

Payne, Tre 5-9 SG Coahoma Early College

Pegues, JJ 6-3 F Oxford

Pippin, Jeremy 6-3 C Enterprise-Clarke

Pittman, Devonta 6-0 G Wayne County

Pittman, Tradarius 6-2 F North Pike

Ponder, Stetson 6-5 C Oxford

Porter, Da’Mon 5-7 SG MS School for the Deaf

Potts, Logan 6-0 G Baldwyn

Powell, Seth Magnolia Heights

Prates, Manuel 6-4 G Tremont

Price, Davian “DayDay” 5-9 PG Booneville

Pulliam, Kentorious 5-9 PG Shannon

Quinn-Lake, Lee 6-1 G Holly Springs

Ragsdale, Dawson 6-1 G Independence

Randle, Mike 6-4 F/C West Point

Ransom, Malik 6-4 F Callaway

Reaves, Tyheem 6-1 G Holly Springs

Reeves, Brandon 5-11 G Brandon

Rice, Jalin 6-0 G Madison Central

Richardson, Gabe 5-10 G Baldwyn

Richardson, Jonathan 6-2 G Riverside

Riley, Mason 5-11 PG Velma Jackson

Roberts, Blake 6-0 G Oak Grove

Robertson, Boo 5-9 G West Union

Roby, McKenzie 6-1 G Holmes County Central

Rogers, Cody 5-9 G Tremont

Rucker, Cam 5-9 PG Ripley

Rucker, Connor 6-3 G Lafayette

Rule, Marcus 5-11 G Rosa Fort

Sanders, Jherquaveus 6-3 G West Lowndes

Sartin, Jesse 5-6 PG Tremont

Shaw, Jayvian 6-3 SG Calhoun City

Sheffield, DT 5-9 G Corinth

Sheffield, Isaiah 6-3 G/F Lewisburg

Shells, Deion 5-10 PG Itawamba

Singleton, James 6-4 G Natchez

Smith, Anthony MS School for the Deaf

Smith, Jacob 6-3 F McComb

Smith, Jy 6-3 F Gulfport

Smother, Daniel 6-0 G Warren Central

Spearmon, Jon 6-1 G St. Martin

Stacy, Hunter 6-3 G Biggersville

Stallings, Ivory 6-0 G Hattiesburg

Stamps, TJ 6-1 G/F Richland

Stanford, Clayton 6-3 F Ingomar

Stephens, Kendrick 5-11 F Byers

Stephenson, Grant 6-2 F Tremont

Stevens, Shane Houston Pillow Academy

Stewart, Darius 5-8 G/F Columbia

Stimage, Keauris 6-5 F Raymond

Storm, Justin 6-6 F/C Madison Central

Sullivan, Jullian 6-2 PG St. Martin

Sutton, LaDarion 5-10 G Lawrence County

Taylor, Lamadryon 5-8 PG Houston

Taylor, Sedrick 5-10 F East Webster

Tate Jr , Mike 6-1 G St. Martin

Terrell, Christian 5-7 G Horn Lake

Thomas, Anthony 6-6 F Port Gibson

Thomas, Chris 5-9 PG Newton County

Thomas, Herbert “Herb” 5-11 G North Panola

Thomas, Rashad 6-2 F Senatobia

Thompson, Caden 5-9 G Pearl River Central

Thornton, Jaywill 6-2 PG Forrest County

Thurman, Jacob 6-0 G Greene County

Tittle, JJ 6-1 F Houlka

Townsend, Bobby 5-9 PG Houston

Townsend, Joshujuan 6-1 G Gentry

Treganowen, Judson 5-8 Sacred Heart

Tucker, AJ 6-2 PG Ashland

Turner, D’Mario 6-1 G D’Iberville

Tyler, Trey Starkville Academy

Vaughn, Justin 5-10 Quitman

Vaughn, Justin 6-1 Quitman

Vaughn, Tres 6-3 C Pontotoc

Virges, Xavier 5-10 G Houston

Wade, Brayden Terry

Walker, Khilan 5-10 G Lewisburg

Walker, Nick 6-5 F Hattiesburg

Walker, Roderick 6-3 F Long Beach

Wallace, Darien 5-10 PG Ocean Springs

Walton, Jamarcus 6-3 F Smithville

Ward, Jaden 5-11 G Baldwyn

Warnsley, AJ 6-6 C Terry

Warren, DeAndre 6-3 F D’Iberville

Weber, Octavious 5-10 G Moss Point

Weeden, Nathan Ingomar

Wesley, Zhakerreun 6-0 G Wayne County

Wheaton, Anthony 5-10 PG Bay Springs

Whitfield, Ryan 5-10 F Noxapater

Whitmore, Israel 6-4 F/C Choctaw County

Wiggins, JahQuez 5-11 SG Lanier

Wilder, Cade 6-3 G/F Falkner

Wilder, Dashawn 6-0 SG Itawamba

Willard, Braden 6-0 F West Union

Willard, Luke 6-2 G/F West Union

Williams, Javion 5-10 PG Kemper County

Williams, Joseph 6-4 F Richland

Williams, Justin 5-8 G South Pike

Williams, Kobe 6-2 G/F Baldwyn

Williams, Marquis 6-3 G/F Mendenhall

Williams, Nick 5-11 G Brandon

Williams, Toby 5-10 PG Hazlehurst

Williams, Trey 6-0 G North Forrest

Willis, Treundes 5-6 G Choctaw Central

Wilson, Derreco 6-0 G/F Germantown

Wilson, Octavia 5-11 G O’Bannon

Wilson, James 5-9 SG MS School for the Deaf

Wiygil, Jake 6-0 F Mantachie

Wren, Keller 5-10 G Hatley

Young, Jaylyn 5-10 G Provine