2021 Watch List

These pages will include the high school players to watch in Mississippi by class. They will be listed in alphabetical order.

Updated August 16, 2019

Players To Watch

Anderson, Jamal 6-4 G/F Cleveland Central

Armstrong, Cade 6-2 F Pontotoc

Barnes, Jay 5-11 PG Oak Grove

Bates, Devon G Hillcrest Academy

Beissel, Luke 6-1 Kirk Academy

Bell, Emit 5-9 PG Ashland

Bender, Cedric 5-10 F West Jones

Berry, Joseph 5-10 PG Simpson Academy

Betts, Cayden 6-1 G/F Corinth

Bingham, Boogie 5-10 SG Philadelphia

Bogan, Ivory 5-10 G Hazlehurst

Bolden, Jaylen 6-0 G Murrah

Bolden, Rashad 5-11 PG St. Andrew’s

Bonney, Demario 6-0 G/F Riverside

Brevard, Isaiah 6-4 F Southaven

Bridges, Omarion 6-0 G Stringer

Brooks, Keithean 6-2 G/F Lake Cormorant

Brown, De’Arius 5-10 G Okolona

Brown, Keshawn 6-5 G/F Vicksburg

Brown, Michael 6-3 F Lanier

Brown, Nick 5-9 PG Magnolia Heights

Brown, Truth 6-3 C Thrasher

Browner, Keb 5-8 G Kossuth

Brumfield, Dylan 6-2 SF Oak Grove

Buchanan, Destaan 6-2 G/F Okolona

Bullock, John Pine Grove

Burnett, Blake 5-10 G Columbus

Caldwell, Eric 6-0 G Columbus

Cape, Andrew F/C Okolona

Carter, Devin 6-0 PG Florence

Casey, Aden Smithville

Chandler, David 6-5 Noxubee County

Clark, Reggie 5-9 PG Holmes County Central

Coker, Logan 5-8 G Lewisburg

Crawford, Shemar 6-3 G Houston

Crawford, Will 6-0 G Corinth

Croft, Jamal Newton County

Crosby, Marquis 5-10 G Seminary

Crum, Daylen 6-1 SG Falkner

Curtis, Joshua O’Bannon

Dailey, Ethan 5-10 G Nanih Waiya

Daniels, Jermell 6-1 G Coahoma Early College

Daniels, Tynerious 6-0 PG Jefferson Davis County

Darby, Devontae 6-6 G/F Greenwood

Dendy, Dylan 5-10 G Manchester Academy

Dennis, Cortez 6-4 G Stone

Dixon, Kentavious 6-2 G Leflore County

Dixon, Lakevion 6-2 G Yazoo County

Dobbs, D.J. 6-2 F Hamilton

Dunn, Garrett 6-2 SF Leake Academy

Dupree II, Joseph 6-6 F Murrah

Duthe, Alex 6-0 G Mantachie

Eaton, Ethan 5-11 G New Site

Edwards, Princeton 5-9 G Oak Grove

Emmon, Ommar 5-7 PG Greenwood

Esco Jr, Jamaal 5-11 PG Murrah

Fisher, R.J. 6-2 G/F Wilkinson County Christian

Flood, D’Moniee 5-8 G South Delta

Frierson, Kejuan 5-5 G Yazoo County

Gaines, Chakevius 6-5 PF Wayne County

Garner, Cannon 6-3 G/F Presbyterian Christian

Garrett, Kylan 5-8 G Independence

Gatlin, Reid 5-8 SG East Webster

Gatson, D’Vonta 6-0 G Riverside

Glass, Byran 5-10 G Noxapater

Glover, Keldrick 6-0 G J.Z. George

Glover, Malik 5-10 F Byers

Gonzalez, Ariel 5-9 G Clarkdale

Gowdy, Curtis 6-1 Humphreys County

Granger Jr, James G Kemper County

Graves, Caleb 5-11 G/F West Union

Green, Eric 5-11 G Starkville

Grizzard, Zion 6-1 G Falkner

Guy, Kaleb 5-8 G Booneville

Hall, JaQuan 6-2 G/F Kosciusko

Hamlin, Eli 5-8 PG Copiah Academy

Hampton, Jay 6-1 G/F Amory

Hampton, Keondra 5-9 G Tupelo

Harmon, Antonio 6-4 F/C Kosciusko

Harper, Danarius 6-5 F Brandon

Harris, Corey 6-0 G Thrasher

Harris, Jackson 5-8 PG Tupelo Christian Prep

Harvey, Jordan 6-3 SF Velma Jackson

Haynes, Damon 6-1 SG Wingfield

Henry, Daon G Yazoo City

Henry, Davion 5-8 G Long Beach

Hibbler, Jordan 6-1 Southaven

High, Artaveion 6-2 G/F New Albany

Hodges, Kell 6-0 Washington School

Hogan, Kentavian 6-3 G Wingfield

Holloway, Joe 6-3 G/F North Forrest

Hudnall, Roman 5-8 G Southeast Lauderdale

Huffman, Manning 5-9 SG Oak Hill Academy

Hughes, Phillip 6-0 G Madison-Ridgeland Academy

Ingram, Elijah Myrtle

Jackson, Jelani 6-2 G Shaw

Jessie, Trevon 5-9 G Lumberton

Johnson, Billy 6-3 C Booneville

Johnson, Calvin French Camp Academy

Johnson, Curtis 6-1 Humphreys County

Johnson, Deonta 6-0 Leake Central

Johnson, Hib Enterprise-Lincoln

Jones, Carson 6-0 G/F Clarkdale

Jones, Derai 6-4 G Picayune

Jones, Jamarcus “Mark” 6-5 F/C Union

Jordan, Alex 6-0 Hattiesburg

Keeton, Drew 6-1 SG Amory

Keyes, Tyrese “Ty” 6-0 G Taylorsville

Keys Jr, Chris “CJ” 6-5 G/F Quitman

Kiesel, David 5-10 G Lewisburg

Kinds, Tylen 6-4 F Lafayette

King, Dylan 6-2 G/F Holly Springs

King, Montavious “Mon” G Senatobia

Kirkham, Josh 5-10 G Cleveland Central

Kuykendall, Avery 5-8 PG Belmont

Lackey, Channing South Pontotoc

Lamb, Eli 6-2 G Lewisburg

Lambert, Lawrence 5-8 G East Marion

Latham, Thaddeus 5-7 G Northside

Laws, Kaeden 6-5 G/F Center Hill

Lee, Joshua 6-2 G Velma Jackson

Leigh, Jarvis 6-0 G Caledonia

Linzy, Benton 6-5 F Lafayette

Lockhart, Xavier 6-1 G/F Pearl River Central

Logan, Tarkeviuous 6-0 G/F Coahoma County

Lucas, Jonathan 6-5 F Jackson Academy

Luss, Omarion 6-0 PG Clinton

Mabry, Eli SF Enterprise-Clarke

Madison, Cameron 6-5 G/F Jim Hill

Marks, Khaleb 6-4 G Long Beach

Martin, Jamerison 6-0 G Itawamba

McClendon, Qavion 5-8 G Kemper County

McCray Jr, Tony 5-11 G Coahoma County

McCullum, Christian 5-11 PG Ridgeland

McCully, Tyquan 5-10 SF Nanih Waiya

McDonald, Zy 5-11 G Ridgeland

McDougle, Jaquavion 6-3 G McLaurin

McFarland, Dalton 6-1 G/F Kemper Academy

McGregory, Raeshun 6-3 F Houston

McIntyre, Leo 6-3 F Pearl

McKenzie, Abraham 6-6 PF Laurel

McKinney, CJ 5-6 G Hickory Flat

McKinney, Trey 6-0 PG Booneville

McKinney, William 5-11 G Choctaw Central

McKnight, DJ 6-5 F Horn Lake

McMath, Robert 5-9 G Winona

McMullan, Trey 5-11 PG Nanih Waiya

McPherson, Peyton Washington School

Meaders, Jordan 6-2 G/F North Pontotoc

Meeks, DeVoris 5-11 SF Mississippi School for the Deaf

Merritt, Sacarrio 5-7 PG Ethel

Merritt, Sean 6-6 C Winona

Mills, Stroud South Pontotoc

Mitchell Jr, Jayme 6-3 G/F Forest Hill

Moore, Jacobi 6-2 F Harrison Central

Nehilia, Maliq SG Wilkinson County

Nugent, A.I. 5-9 G Myrtle

Nugent, Jaeshon 6-4 SG Grace Baptist Academy

Nwachi, Jayden 6-2 G Greenwood

Nyoun, Bol 7-0 C Grace Baptist Academy

Parker, Coben 6-0 G/F Calhoun Academy

Parker, Donavon 6-1 PG Heidelberg

Peoples, Keanan 6-0 G West Lauderdale

Perkins, Margro Raleigh

Peterson, David 5-10 PF Blue Mountain

Phillips, Jarmarvious 6-4 F Starkville

Plunk, Colton 6-2 F East Union

Poe, Jon Riley 5-9 G Manchester Academy

Poe, Parks 5-9 G Manchester Academy

Pounds, Dalton 6-4 C New Site

Powell, Ashton 5-11 Indianola Academy

Prather, Alex 6-2 F Ripley

Randolph, Tajrick 6-0 G/F West Jones

Rawls, Caleb 6-6 G/F East Marion

Reed, Brandon Leake Central

Roberson, Jaquon 6-8 F/C Greenville

Roberson, Ty 5-10 G North Pontotoc

Robinson IV, Anthony 6-5 PG Long Beach

Robinson, Rock 6-5 G/F Pontotoc

Robinson, Shutezz C Morton

Rose, Chase 6-3 G Kirk Academy

Rose, Frazier 6-6 C Pillow Academy

Roth, Drew 6-3 F St. Patrick

Rucker, Randy 6-5 C Independence

Ruffin, Daeshun 5-11 PG Callaway

Rush, Caleb G Eupora

Sanders, Donovan 5-11 PG Lake Cormorant

Sandifer, Hudson 5-11 SG Madison St. Joseph

Saulsberry, Mitchell 6-6 F/C Potts Camp

Scott, Dajerious 5-9 G Pontotoc

Shaw, Corterious 6-4 G/F Lanier

Sherman, Nathan 6-1 Meridian Home School

Shugars, Zach 6-4 F Ingomar

Shorter, Tristan 6-1 F Oxford

Sims, Jaylon 6-0 G Magee

Sims, Vashon 6-3 G East Marion

Singletary, Brannon 6-3 F Northwest Rankin

Skipper, Jalen 6-5 F/C West Tallahatchie

Smith, Cameron 6-5 G/F Falkner

Smith, Deion 6-4 G/F Provine

Smith, Jakolbi 6-3 C Forest

Smith, Matthew 6-3 G Desoto Central

Smithey, Tyson 6-3 F Ingomar

Spratt, James 5-11 G/F Amory

Spurlock, Edric 6-0 G McComb

Standifer, Khieri Smithville

Stewart, Darius 6-2 G/F Columbia

Tayara, Nour 5-11 St. Stanislaus

Tchouamo, Noe 6-5 F/C Harrison Central

Thames, Tyrell 6-0 SG Louisville

Thomas, Cornelius 6-5 F/C South Delta

Thompson, Brodrick 6-2 F McComb

Thompson, Elijah 5-10 G Myrtle

Thompson, Kareem 6-1 F Horn Lake

Thrasher, La’Darius 6-0 G Brookhaven

Torrance, LaTayvien 5-7 PG Coffeeville

Truss, Orlando 5-9 G Shaw

Tucker, Jacob 5-9 G Alcorn Central

Vivians, Trevell 6-2 F Choctaw Central

Wade, Shawn 5-10 G Hernando

Walker, Cameron 5-11 G East Marion

Ward, Corey 5-10 G Strayhorn

Ward, Jada 5-10 G Northside

Watson, Leon Seminary

Weed, Hunter G/F Sharkey Issaquena

White, John Adam 6-0 SG Booneville

White, Maurice 5-7 G Humphreys County

Wigley, Marcus 5-7 G Humphreys County

Wilder, Andrew 5-10 G North Pontotoc

Wilder, Davon 6-5 F/C Itawamba

Wilder, Jalen 6-2 Leake Central

Wiley, Lawrence 6-1 F Central Holmes Christian

Williams, Anthony 6-3 G/F West Tallahatchie

Williams, Blake Smithville

Williams, Cameron 6-5 F/C Leflore County

Williams, Carlous 6-6 F Harrison Central

Williams, Corneilous George County

Williams, Jaden 6-6 F/C Vicksburg

Williams, Jalen 6-0 SG Canton

Williams, Ty’Rikus 6-5 F/C Ruleville Central

Williamson, Dylan 6-0 G/F Kemper Academy

Willis, Montero Leake Central

Wilson, Caleb 5-9 PG Madison St. Joseph

Wilson, Cash 5-10 G Kemper Academy

Wilson, Decarlos 6-2 G/F Ridgeland

Wilson, Jordan 6-0 G/F Noxapater

Wilson, RD 6-0 G Velma Jackson

Wimsatt, Q 6-3 F Corinth

Windom, Kito 6-3 G/F Corinth

Womack Jr, Anthony 6-1 G Jim Hill

Woods, John 6-2 F/C South Delta

Woods, Ke’Andre 6-5 F/C Pearl

Yarbrough, Jawon Starkville Academy

Yates, Jai’sheldon 6-4 F/C Coahoma County

Young, Coltie 6-2 G Starkville

Zizmann, Max 6-4 F Lewisburg