2022

The following players on these list were either submitted by their Coaches with their info or evaluated by me or a contributor of Magnolia Hoops. Players are listed in alphabetical order. Coaches can also add players by getting in contact with me at the following:

Call or text: 662-231-3649
Email: Magnoliahoops@yahoo.com
Twitter: magnolia_hoops
Instagram: magnoliahoops
Facebook: Magnolia Hoops

Updated Wednesday November 7, 2018

Check back often for new players to be added.

The following players were rated after being evaluated by me or contributors of Magnolia Hoops. These are subject to change at any moment based on improvements or decline. They are listed in alphabetical order under each star rating. The star rating system will be based on the following potential:

5 Star = No doubt, can’t miss high major plus potential

4 Star = High major potential

3 Star = Mid Major D1 potential

2 Star = Low Major D1 potential

1 Star = JUCO, D2, D3 or NAIA potential

5 Star


4 Star


3 Star

Bishop, Braxton 5-9 G Tupelo

Chalmers, Jonterious “Jon” 6-2 G Southaven

Drone, Mark 5-10 PG Provine

Hunter, Cedquavious “DaeDae” 5-10 G North Panola

Manning, Mason 6-1 PG Murrah


2 Star


1 Star

Alvarez, Clavance “Clav” 6-2 PG Grace Baptist Academy

Austin, Joe Haze 6-5 G/F Pontotoc

Beene, Matthew 5-9 G Jumpertown

Dixon, Tremaine 5-9 PG Raymond

Dukes, Josh 6-2 SG Booneville

Gaston, Caleb 6-4 G/F Booneville

Harbour, David 6-5 F Tupelo

Henry, Parker 6-6 F West Lauderdale

Moss, Radarious 6-3 G West Tallahatchie

Perkins, LeDarion 6-1 G Northwest Rankin

Regular, Isaiah 6-6 F Southaven

Robinson, Carlous 5-8 G Coldwater

Rowland, Carson 5-9 G Pine Grove

Shinault, Mac 6-3 F/C Booneville

Shumpert, LJ 6-0 PG Booneville

Smith, Michael 6-3 G/F New Albany

Thompson, Justin 6-1 G/F Newton County


The remaining players are high level high school players that are definitely worth taking a look at or Magnolia Hoops hasn’t had a chance to see them yet.

Adams, Justin 6-6 F/C Hazlehurst

Amos, Telvin 6-0 G Lake Cormorant

Armstrong, Bryce 6-0 F Bruce

Avant, Jarvis C Oxford

Ball, Jaheim 5-9 G Lawrence County

Blackmon, Antonio 5-7 G Grenada

Blake, Joshua F Potts Camp

Booth, Zion 6-1 Sacred Heart

Brand, Brooks 5-10 PG Falkner

Bryant, CJ 5-10 Sacred Heart

Buchanan, Steen 5-9 G Riverside

Bunton, Martavious 5-10 SG Pearl

Burgess, Landon G West Lincoln

Burnett, Christopher 6-1 F Yazoo City

Burnley, Jekeyvion 6-3 F Winona

Carter, Claderakas G Noxapater

Clark, Tyshaun 5-10 G Winona

Clay, Kenyon 5-11 G/F Union

Collier, Daizjon 5-7 PG Pelahatchie

Collum, Jaquarrius 6-1 G/F Yazoo City

Cowart, Jaden 6-1 Salem

Crowell, Kevin 5-5 PG St. Martin

Davis, Daetyn 5-10 G Lawrence County

Dowdell, Jake St. Andrews Episcopal

Edmond, John 6-2 F/C Morton

Edwards, Damaurian 5-9 PG Lanier

Edwards, Jalen G Pontotoc

Gates, Kentrell 6-1 F Pisgah

Gibson, Hastings 6-2 F East Webster

Gill, Zarius West Harrison

Grace, Jamar 6-0 G/F Kemper County

Grant, Samarion 5-9 G Provine

Gray, Derryon 5-10 PG Enterprise-Clarke

Hamilton, Briar G West Lincoln

Hamilton, Kimani 6-5 F Clinton

Hampton, Cadre F Kemper County

Handy, Malik 5-11 G Long Beach

Harris Jr, Marcus 5-10 SG Southaven

Haynes, CJ 5-9 G Calhoun City

Hodges, Devin 6-2 G/F Shannon

Houston, Landon G/F Potts Camp

Hughes, Allen 6-1 G Clinton

Hunt, Keivion 5-9 G Callaway

Hunter, Dorian PG Union

Jackson, Demeriuntae 6-0 Brookhaven

Jackson, Markevious 6-1 G Clarksdale

Jackson, Tarquavious 6-0 F Houlka

James, Marcus 6-0 G Lake Cormorant

James, Paul 6-2 Perry Central

Jennings, Jordan 5-9 G Southaven

Johnson, Jerry “Bird” 5-11 PG Pearl

Jones, Chad 5-10 PG Bay Springs

Jones, Erin 6-1 G Richland

Jones, Kameron 5-11 G Northwest Rankin

Jones, Rhett 5-10 PG St. Patrick

Joyner, Terry 6-5 F Olive Branch

Kelly, Daniel 5-10 G Noxapater

King, Reeve 6-0 Stringer

Knight, Blaine 6-3 G Hancock

Krass, Nick 6-2 G/F St. Patrick

Lacey, Lamont 6-4 F Wayne County

Laster, Joe 6-3 G/F Morton

Lewis, Donovan 5-8 G O’Bannon

Loggan, Jaylan 6-2 F Aberdeen

Love, Alfred PG Kemper County

Mann, Jacob 5-11 G Winona

Marshall, George 6-0 PG Forest Hill

Martin, Tay G Potts Camp

Martin, Traiton 6-0 G Choctaw Central

Martin, Tylan 6-0 Coahoma Early College

McGhee, Ja’Borri 5-8 PG South Pike

McGotchin, DeAnthony 6-2 G J.Z. George

McKinney, William 5-8 G Choctaw Central

McMillian, Javian 6-1 PG Aberdeen

McNair, Jaylen 6-5 F/C Florence

Mitchell, Cam 6-2 F Baldwyn

Mitchell, Joshua 5-8 SG MS School for the Deaf

Moore, Devin 6-2 Byers

Naylor, Darius 6-0 F Southaven

Oatis, Jaheim 6-5 C Columbia

Parker, Red 6-0 G/F Houston

Powell, Eric 6-3 G McComb

Price, Enrico F West Lincoln

Ragsdale, Quay 5-11 G Pelahatchie

Redmond, Dyillon 6-4 G Callaway

Ree, Devin 6-5 F/C Terry

Reed, Kainan 5-11 G East Webster

Roberts, Hayden 5-8 PG East Union

Robinson, Jabarie 5-11 G Raymond

Roby, Devion 6-1 G/F Kosciusko

Rogers, Jacquaris 6-1 F Yazoo City

Ross, Jhamal 5-7 PG Center Hill

Russell, Kendorean 5-8 SG West Jones

Sapp, Jared 5-9 G North Pike

Shelton, James 5-9 PG Winona

Slay, Blake 5-7 G East Webster

Sledge, Avery F Forrest County

Smith, Ikene 5-4 G Palmer

Smith, Tie 5-9 G Pisgah

Soto, Jaqavion 5-7 PG Pearl

Spencer, Bryceton 5-11 G Neshoba Central

Taylor, Demarcus 6-3 F East Central

Taylor, Jackson 6-4 C West Lincoln

Taylor, Jaden 5-8 G Myrtle

Terrell, Tyaon 5-11 G Pearl River Central

Thomas, Romero 5-6 G Choctaw Central

Thompson, Jamari 6-3 F Pearl

Toney, Shavonte 6-2 G/F Lumberton

Trollinger, Andy 6-2 G Baldwyn

Vance, LaTrell 6-1 G Ripley

Vaughn, Kylan 6-0 G Lafayette

Walker, Eli 6-0 G Southeast Lauderdale

Walker, Omarion 6-1 G Terry

Ward, Preston 6-3 F Baldwyn

Washington, Anton 5-9 G South Delta

Webb, Jaden 6-8 F Olive Branch

Whitaker, Tyler 6-4 F Tremont

Wiest, Luke 6-1 Sacred Heart

Williams, Johnny 6-0 G Riverside

Williams, Malik 6-5 F Aberdeen

Willis, Shawn 5-8 Quitman

Wilson, Drew 5-7 G Hickory Flat

Woodall, Trikyus 6-0 G Lafayette

Woodham, Chandlor 6-1 F Smithville

Wright, Kamiryn 6-5 F Northside

Yates, Tra 5-7 PG Grenada