2022 Watch List

2022 Watch List

These pages will include the high school players to watch in Mississippi by class. They will be listed in alphabetical order. Coaches feel free to get with me to add or drop players any time. You can click on the players name to find additional info.

Updated December 17, 2019

Players To Watch

More players coming soon!

Abby, Christopher 6-0 G/F Coahoma County

Adams, Andre 6-2 G Corinth

Alvares, Clavance 6-2 G Grace Baptist Academy

Armstrong, Mari F Bruce

Austin, Joe Haze 6-5 G/F Pontotoc

Bailey, Roderick 6-3 G/F Wilkinson County Christian

Baggett, Marcus 5-10 G Mount Olive

Ball, Jaheim 5-10 G Lawrence County

Bennett, Gabe 5-10 Wheeler

Bilbo, Dayan Vancleave

Bishop, Braxton 5-10 G Tupelo

Boler, Branderious “BB” 5-7 G Meridian

Boyd, Zackery  6-0 G/F North Pike

Brand, Brooks 6-1 PG Biggersville

Brisco, Deandre 5-7 G Gentry

Brown, Jsaiah 5-11 G Stone

Brown, Kedrick 5-6 G Jefferson Davis County

Bryan, Alex 6-2 Wheeler

Calcote, Nathan 5-8 G Loyd Star

Campbell, Calexis 5-10 G Leake Central

Carr, Darren 6-1 G/F Salem

Carraro, Isaac 5-2 G Hattiesburg Home School

Carter, Caleb G Germantown

Cater, Kamron 6-0 G New Albany

Chalmers, JT 6-2 G Southaven

Coleman, Demarius 5-7 G Harrison Central

Collum, Jaquarrius 6-1 G Yazoo City

Conerly, Jeremias 5-9 G Salem

Cowart, Jaden 6-3 F/C Salem

Cummings, Pier 5-9 G Tupelo Christian Prep

Davenport, Aaron 5-10 G Greenville

Davis, Tony 5-6 G North Panola

Davis, Qua’Varrious 6-2 F Jim Hill

Dawkins, Tobias 6-1 G/F Lanier

Dismuke, Tre 6-2 G Columbus

Dixon, Terrell 6-5 G/F Lanier

Dixon, Tremaine 5-11 PG Raymond

Dowdell, Jake 6-3 G St. Andrew’s

Drone, Mark 5-11 G Provine

Dukes, Josh 6-3 SG Booneville

Dunn, DeShun 6-1 G Center Hill

Edwards, Damaurian 5-7 PG Lanier

Edwards, Jaylen 5-10 SG Pontotoc

Faulkner, Ded’drick 5-10 G Holly Springs

Ferguson, CJ 5-9 G Germantown

Garner, Tyler 6-2 C West Bolivar

Gaston, Caleb 6-4 G/F Booneville

Gates, Kentrell G Pisgah

Gates, Kyshaun 5-8 G Pisgah

Gill, Zarius West Harrison

Grant, Samarion 5-11 G Provine

Guyton, James 5-8 PG West Bolivar

Halbert, Hayes 6-2 G Tupelo

Hall, Derrick 5-8 G South Delta

Hamilton, Kimani 6-7 SF Clinton

Hampton, Oscar 6-3 PF Vancleave

Harbour, David 6-6 C Mooreville

Henry, Parker 6-8 F West Lauderdale

Hoggan, Amarrion 5-10 G Holmes County Central

Hopkins, Javon 6-0 G Columbus

Hooper, Karon G Bruce

Hunt, Keivion 5-10 G Callaway

Hunter, Cedquavious “Dae Dae” 5-10 G North Panola

Jackson, CeShun 6-0 G/F Lawrence County

Jackson, Reese 5-9 G Starkville Academy

Jackson, Trevion 6-0 F Coahoma Early College

Johnson, Avaughn 6-4 G Murrah

Johnson, Javion 6-2 G/F St. Andrew’s

Jones, Chad 5-11 PG Bay Springs

Jones, Erin 6-1 G Richland

Jones, Kameron 6-0 G Northwest Rankin

Jones, Marquavous 6-2 G/F Holly Springs

Jones, Rhett 5-11 G St. Patrick

Joyner Jr, Terry 6-5 F Olive Branch

Kasper, Parr 5-10 G Clarkdale

Kennedy, Elijah 6-0 PG Brookhaven

Keyes, Desmon 6-0 G/F Mount Olive

King, Reece 6-4 SF Stringer

Krass, Nick 6-3 G St. Patrick

Lawerce, Jaimartdrick 6-0 PG Greenwood

Lee, Clifford G Winona

Lewars, Jaden 5-7 PG Grace Baptist Academy

Lewis, Jameer 6-3 F McComb

Lewis, Jederion “Quez” 6-0 G Meridian

Lewis, Lebron 6-2 F West Point

McCollum, Kolton G/F Germantown

McCraw, Mason SF Enterprise Clarke

McDonald, Albert 6-3 G/F New Albany

McGhee, Ja’Borri 6-1 G South Pike

McNair, Jay’lan 6-6 C Florence

Menendez, Briggs 6-2 F St. Patrick

Mister, Damariya G Winona

Mixion, Dima Hattiesburg Home School

Moore, Rico 5-10 SG Nanih Waiya

Morgan, Zac 6-5 F/C Park Place Christian

Moss, Radarious 6-3 G West Tallahatchie

Murray, Sam 6-7 G/F Harrison Central

Oatis, Jaheim 6-5 C Columbia

Owens, Miles 6-0 PG Park Place Christian

Perkins, LeDarion “LD” 6-3 G/F Northwest Rankin

Porterfield, Brantley 5-8 G Walnut

Powe, Demarcus 6-0 G Meridian

Powell, Eric 5-11 F McComb

Ransom, Roy J 5-8 G Florence

Rashid, Ismail 6-5 F Brandon

Ree, Devin 6-7 G/F Terry

Regular, Isaiah 6-7 F/C Southaven

Roberts, Hayden 5-10 PG East Union

Robinson, Demontae 6-1 G Meridian

Robinson, Jabarie 5-11 G Raymond

Robinson, Sylvester 5-9 G Perry Central

Ross, Jhamal 5-10 G Center Hill

Rowland, Carson 5-11 PG Pine Grove

Sessions, Andrew 6-0 G Wilkinson County Christian

Shinault, Mac 6-4 C Booneville

Shumpert, LJ 6-1 G Booneville

Shupe, Bryson 6-2 G/F Park Place Christian

Slay, Blake 5-8 SG East Webster

Sledge, Avery Forrest County

Smith, Deandre 6-2 G Greenwood

Smith, Michael 6-5 F New Albany

Smith, Tie G Pisgah

Spencer, Bryceton 6-2 G/F Neshoba Central

Talley, Brady 5-10 G Alcorn Central

Teague, Allen 6-3 SF Madison St. Joseph

Thomas, Louzavious 6-5 G/F Holmes County Central

Tsogt-Erdene, Chingun 5-7 G Starkville

Ulmer, Kendras 5-11 G South Jones

Walker, Eli 6-1 PG Southeast Lauderdale

Washington, Joshua 5-9 PG Lanier

White, Tamarion 6-4 C South Pike

Whitelow, Ricardo 5-11 G Pearl

Williams, Deontae 6-6 F/C Jim Hill

Williams, Jaquaries “JJ” 6-2 G Columbus

Yates, Dontralus 5-8 G Grenada

Yates, John Paul “JP” 5-7 PG Tupelo Christian Prep