January 4- 9

January 4-9

Newton County Tournament

January 7-9

Friday January 8

4:00  (7th G) Newton County vs Union

5:00  (JV B) Union vs Newton

6:00  (G) Union vs Newton

7:30  (B) Union vs Newton


Tippah County Tournament

January 7-9

at Ripley

Friday January 8

5:00  (B) Pine Grove vs Blue Mountain

6:30  (G) Pine Grove vs Walnut

8:00  (B) Ripley vs Walnut

Saturday January 9

6:00  (G) Championship game

7:30  (B) Championship game


Collins Tournament

January 7-9

Friday January 8

4:00  (G) Mount Olive vs Taylorsville

5:30  (B) Mount Olive vs Taylorsville

7:00  (G) Columbia vs Collins

8:30  (B) Columbia vs Collins

Saturday January 9

4:00  (G) Taylorsville vs Columbia

5:30  (B) Taylorsville vs Columbia

7:00  (G) Mount Olive vs Collins

8:30  (B) Mount Olive vs Collins


Alcorn County Tournament

at Crossroads Arena

January 7-9

Friday January 8

4:00  (JV G) Alcorn Central vs Corinth

5:15  (JV B) Corinth vs Kossuth

6:30  (G) Kossuth vs Biggersville

7:45  (B) Kossuth vs Biggerville

Saturday January 9

4:00  (JV G) Finals Kossuth vs winner Alcorn Central/Corinth

5:15  (JV B) Finals

6:30  (G) Championship

7:45  (B) Championship


East Webster Tournament

January 7-8

Friday January 8

4:00  (G) Choctaw County vs Ethel

5:15  (B) Nanih Waiya vs Ethel

6:30  (G) Nanih Waiya vs East Webster

7:45  (B) Choctaw County vs East Webster


Montgomery County Invitational Tournament

January 7-9

Friday January 8

4:00  (G) Winona vs French Camp

5:30  (B) Winona vs French Camp

7:00  (G) Montgomery County vs Madison St. Joseph

8:30  (B) Montgomery County vs Madison St. Joseph

Saturday January 9

4:00  (G) Madison St. Joseph vs French Camp

5:30  (B) Madison St. Joseph vs French Camp

7:00  (G) Montgomery County vs Winona

8:30  (B) Montgomery County vs Winona


Philadelphia Classic

January 9

2:00  (G) Greenwood vs Northwest Rankin

3:30  (B) Greenwood vs Northwest Rankin

5:00  (B) Saltillo vs Choctaw Central

6:30  (G) Philadelphia vs Bay Springs

8:00  (B) Philadelphia vs Bay Springs


Tangle on the Trail

at Pontotoc

January 9

1:00  (B) Oxford vs Cedar Ridge AR

2:30  (B) Calhoun City vs Episcopal Collegiate AR

4:00  (B) Tupelo vs Hot Springs AR

5:30  (B) Grenada vs Hall Little Rock AR

7:00  (B) Starkville vs Southwest Christian AR

8:30  (B) Pontotoc vs Mills Iniversity Studies AR


 

Commodore Challenge

Lafayette High School

Saturday January 9

1:00  (G) Baldwyn vs South Panola

2:30  (G) Lafayette vs Grenada

4:00  (B) Lafayette vs Ingomar

5:30  (G) Ingomar vs Red Bay AL