2017-18 Mississippi All-State Fantasy Awards

2017-18 Mississippi All-State Fantasy Awards

The following will include every team and player in Mississippi regardless of conference or association.


Mississippi Top 10 Winning Percentage

  1. Victory Christian .962 (25-1)
  2. Meridian .941 (32-2)
  3. Okolona .939 (31-2)
  4. Wheeler .909 (30-3)
  5. Saltillo .903 (28-3)
  6. Biloxi .900 (27-3)
  7. Gentry .882 (30-4)
  8. Canton .879 (29-4)/Coahoma County .879 (29-4)
  9. Brookhaven Academy .870 (20-3)
  10. Bay Springs .867 (26-4)

Mississippi Top 10 MaxPreps Rank (#Overall MS Rank)

  1. Columbus (27-6) #1
  2. Olive Branch (25-4) #2
  3. Starkville (23-4) #3
  4. Meridian (32-2) #4
  5. Raymond (29-6) #5
  6. Canton (29-4) #6
  7. Forest Hill (26-7) #7
  8. Okolona (31-2) #8
  9. Callaway (25-6) #9
  10. Gentry (30-4) #10

Mississippi Top 10 Strength of Schedule

  1. Murrah (12-14)
  2. Columbus (27-6)
  3. Starkville (23-4)
  4. Provine (9-13)
  5. Forest Hill (26-7)
  6. Olive Branch (25-4
  7. Jim Hill (2-19)
  8. Meridian (32-2)
  9. Greenwood (5-19)
  10. Madison Central (13-14)

These awards were based on the stats provided on MaxPreps.

Magnolia Hoops

Mississippi Fantasy Head of the Class

2018: First Team

Quintavin Williams 6-4 G/F Victory Christian 27 ppg 9 rpg 6 apg 4 spg 2 bpg

DeAnthony Tipler 5-11 G Ashland 28 ppg 5 rpg 6 apg 3 spg

Dewayne “DJ” Stewart 6-6 G Riverside 25 ppg 11 rpg 3 apg 2 spg 1 bpg

Gabe Watson 6-2 G Madison St. Joseph Catholic 27 ppg 7 rpg 4 apg 3 spg 1 bpg

Michael Barber 6-8 G/F Jackson Academy 18 ppg 15 rpg 3 apg 2 spg 4 bpg

2018: Second Team

James Robinson 6-0 Kings Court Christian 19 ppg 13 rpg 5 apg 3 spg 1 bpg

Ma’Darius Hobson 6-3 G/F Houlka 23 ppg 9 rpg 3 apg 3 spg 1 bpg

Jarvis Harris 5-11 G Hickory Flat 24 ppg 7 rpg 1 apg 4 spg 2 bpg

Donnell Buckner 6-5 G/F Lumberton 19 ppg 11 rpg 2 apg 2 spg 4 bpg

Fred Harper G Morton 26 ppg 7 rpg 2 apg 3 spg

2019: First Team

Malik Richardson 6-5 F/C Bogue Chitto 22 ppg 16 rpg 1 apg 2 spg 2 bpg

Tajarius “TJ” Monroe 5-11 G Columbia 21 ppg 8 rpg 2 apg 2 spg 1 bpg

John Rawls 6-8 F/C East Marion 16 ppg 10 rpg 2 apg 1 spg 3 bpg

Lafollette Bogan 6-2 G Brookhaven 17 ppg 8 rpg 3 apg 2 spg 1 bpg

Jalon Beene 5-10 G/F Wheeler 17 ppg 10 rpg 2 apg 2 spg

Markivus Phillips 6-4 G Coahoma County 13 ppg 8 rpg 2 apg 4 spg 4 bpg

JD Allen 6-0 G Wesson 19 ppg 6 rpg 2 apg 4 spg

Coleton Nichols 6-3 Hattiesburg Home School 18 ppg 6 rpg 2 apg 4 spg 1 bpg

2019: Second Team

Jaylen Forbes 6-4 G/F Florence 28 ppg 2 rpg

Demarcus Ellzey 6-1 SG South Pike 24 ppg 3 rpg 1 apg 2 spg

Querrion Gadson 5-11 G/F McAdams 13 ppg 8 rpg 5 apg 3 spg 1 bpg

Keyshawn Dease Stringer 17 ppg 7 rpg 3 apg 2 spg 1 bpg

Kevin Grimes 6-3 G Bay Springs 22 ppg 5 rpg 1 apg 1 spg 1 bpg

D’Mario Weathersby 6-0 G/F Wilkinson County Christian 17 ppg 7 rpg 2 apg 3 spg 1 bpg

2020: First Team

Alijah Martin 6-3 G/F North Pike 21 ppg 8 rpg 2 apg 3 spg 2 bpg

Kelvin Chest 6-0 G Grace Baptist Academy 21 ppg 7 rpg 3 apg 2 spg 1 bpg

Isaiah Patrick 6-0 G Richland 19 ppg 5 rpg 2 apg 2 spg 1 bpg

Matthew Mackey 6-2 G Northwest Rankin 18 ppg 4 rpg 3 apg 2 spg 1 bpg

Thomas Williams Jr 6-4 F/C Coahoma Early College 8 ppg 14 rpg 3 spg 2 bpg

KaDerious Rhyan 5-10 G Byers 21 ppg 5 rpg 1 apg

2020: Second Team

River Thomas 6-0 Sylva Bay Academy 19 ppg 4 rpg 1 apg 2 spg

DeMarrion Arrington 6-4 G/F Wingfield 16 ppg 6 rpg 1 apg 1 spg 1 bpg

Ethan Harris Laurel Home School 18 ppg 4 rpg 1 apg 2 spg

Cade Wilder PF Falkner 16 ppg 6 rpg 1 apg 1 spg

DaShun Berry 6-0 G Houlka 17 ppg 3 rpg 2 apg 2 spg

2021: First Team

Daeshun Ruffin 5-9 PG Callaway 20 ppg 3 rpg 6 apg 4 spg

Mitchell Saulsberry 6-5 F/C Potts Camp 17 ppg 11 rpg 1 apg 1 spg 1 bpg

R.J. Fisher 6-2 G/F Wilkinson County Christian 14 ppg 7 rpg 3 apg 5 spg 1 bpg

Jamal Anderson 6-5 SF West Tallahatchie 16 ppg 11 rpg 1 spg

Eric Green 5-11 G McAdams 14 ppg 6 rpg 2 apg 2 spg

2021: Second Team

Vashon Sims 6-2 G East Marion 11 ppg 6 rpg 2 apg 2 spg 1 bpg

Jamerison Martin 5-9 G Itawamba AHS 13 ppg 3 rpg 2 apg 2 spg

Jaquavion McDougle 6-2 G McLaurin 12 ppg 5 rpg 1 apg 2 spg

Joshua Lee 6-2 G Velma Jackson 14 ppg 4 rpg 1 apg 1 spg

Jay’Sheldon Yates 6-4 C Coahoma County 10 ppg 8 rpg 1 apg 1 bpg

2022/23: First Team

Jaheim Oatis 6-5 ’22 C Columbia 9 ppg 6 rpg 1 apg 1 spg 1 bpg

KJ Sykes ’23 PG Clinton Christian Academy 6 ppg 1 rpg 5 apg 2 spg

Shavonte Toney ’22 SF Lumberton 5 ppg 6 rpg 1 bpg

Tyler Kummer 5-8 ’22 SG Grace Baptist Academy 6 ppg 3 rpg 2 apg 1 spg

Cord Blakeney ’22 Laurel Home School 5 ppg 4 rpg 1 spg 1 bpg


Magnolia Hoops

Mississippi Fantasy Player of the Year

Quintavin Williams

6-4 ’18 G/F

Victory Christian

27 ppg 9 rpg 6 apg 4 spg 2 bpg 39 3’s


Magnolia Hoops

Mississippi Fantasy Starting 5

Quintavin Williams 6-4 ’18 G/F Victory Christian

Malik Richardson 6-5 ’19 F/C Bogue Chitto

DeAnthony Tipler 5-11 ’18 G Ashland

Dewayne “DJ” Stewart 6-6 ’18 G Riverside

Gabe Watson 6-2 ’18 G Madison St. Joseph Catholic

Michael Barber 6-8 ’18 G/F Jackson Academy

Magnolia Hoops Second 5

James Robinson 6-0 ’18 Kings Court Christian

Ma’Darius Hobson 6-3 ’18 G/F Houlka

Jarvis Harris 5-11 ’18 G Hickory Flat

Donnell Buckner 6-5 ’18 G/F Lumberton

Fred Harper ’18 G Morton


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s